صنعت

ارتباط با صنعت

در دنیای امروز، رابطه‌ای مستقیم بین توسعه فناوری و صنعت و پیشرفت در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر کشور برقرار است. به طوری که می‌توان گفت فناوری عامل اساسی برای ایجاد ثروت، رفاه و توانایی کشورها بوده و ابزاری قدرتمند در توسعه ملی به شمار می‌آید. فناوری طبق تعریف معمولاً چهار رکن اساسی دارد: انسان، ماشین، سازمان و اطلاعات. لذا بدیهی است که تعامل مناسب این ارکان با یکدیگر موجب رشد و توسعه اقتصادی متوازن می‌شود. از آنجا که انسان در این بین نقشی محوری و بنیادی دارد می‌توان نتیجه گرفت که تخصص و مهارت نیروی انسانی سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصاد هر کشور داشته و لزوم ارتباط و استمرار آموزش‌های تخصصی دانشگاه‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی با صنعت و برقراری تعاملی صحیح و منطقی را بیش از پیش به نمایش می‌گذارد.دانشگاه‌ها محل تربیت نیروی انسانی متخصص است و اگر این نیروی انسانی متخصص بتواند دانش و مهارت خود را در عرصه تولید و صنعت به کار ببرد، موجب پیشرفت کشور خواهد شد. در عرصه صنعت نیز این مهندسان و دیگر نیرو های انسانی ماهر هستند که اطلاعات علمی خود را به صورت فناوری، محصولات و تولیدات مختلف ارائه می‌دهند. بر این اساس بدیهی است که توسعه صنعتی بدون وجود و ظهور این شایستگی‌ها دور از دسترس خواهد بود. بنابراین ارتباط صنعت و دانشگاه در هر کشوری می‌تواند تأثیری تعیین کننده در رشد اقتصادی داشته باشد.

اهداف و وظایف گروه کارآفرینی خوارزمی و دفتر ارتباط با صنعت

معمولاً در راستای این تعامل وظیفه عمده مراکز آموزشی عبارت است از:

 • آموزش و ارتقای دانشپذیران و آماده کردن آن ها برای حضور در بازار کار
 • شناخت و برطرف کردن نیازهای تحقیقاتی بخش صنعت و به روز نگهداشتن آن
 • توسعه فناوری‌های جدید جهت تولید محصولات و ارائه خدمات بهینه

فرصت‌های مطالعاتی اساتید و دانشپذیران مراکز علمی در جامعه و صنعت زمینه مناسبی را برای ارتقا توانمندی‌ها و مهارت ایشان در جهت کسب دانش بومی و انتقال یافته‌های پژوهشی به جامعه فراهم می‌سازد. در طی فرصت مطالعاتی، عضو هیئت علمی در واحد عملیاتی دولتی یا غیردولتی (شامل بخش‌های صنعتی، اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی، خدماتی و کشاورزی) حضور می‌یابد.
واحد عملیاتی می‌تواند شامل وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های بخش خصوصی، بنگاه‌ها یا سازمان‌های فرهنگی و صنعتی، واحدهای پژوهش و توسعه، اقتصادی یا خدماتی دولتی یا غیردولتی باشد.

صنعت

 در صورت نیاز به مشاوره، راهنمایی بیشتر و آشنایی با خدمات مذکور، دریافت مستندات تکمیلی، برگزاری جلسه معارفه و تبادل درخواست ها با ما تماس بگیرید یا جهت تماس کارشناسان مربوطه با شما فرم روبرو را تکمیل نمایید.

فرم درخواست مشاوره
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

واحدها

این مرکز شامل چهار واحد می‌باشد:

۱- واحد ارتباطات و امور قراردادها

وظایف:

 1. تحلیل مستمر مخاطبین صنعتی و پژوهشی خوارزمی با هدف تعیین فصل مشترک بین علایق و منافع و مخاطبین صنعتی و سازمانی بیرونی آن
 2. معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خوارزمی به بخش صنعت و جامعه
 3. ارتباط و همکاری با مراکز صنعتی و … به منظور استفاده صاحب نظران و متخصصین این واحدها از امکانات آزمایشگاهی و کتابخانه­ ای
 4. عقد قراردادهای کلی و یا موضوعی برای انجام طرح های مورد توافق با مراکز صنعتی، سازمان­ها و ….
 5. تعیین مجریان داخلی قراردادها از بین اساتید خوارزمی با نظر کارفرما و اعطای کلیه اختیارات مالی مورد نیاز مجریان جهت انجام سریع و دقیق تعهدات قراردادها
 6. نظارت بر حسن انجام قرارداد های خوارزمی و تامین رضایت کارفرمایان در چارچوب قراردادهای فی‌مابین
 7. دریافت پیشنهادیه های تحقیق واصله و اعلام آن به مخاطبین بیرونی و در صورت پذیرش پیشنهادیه‌­ها، قرارداد صنعتی فی مابین و صنعت (کارفرما) منعقد می­شود.
 8. تهیه و تبادل تفاهم­نامه و قراردادهای کلی
 9. هماهنگی برای بازدیدهای علمی و تحقیقاتی اساتید و دانشپذیران از صنایع کشور
 10. ارائه و معرفی توانمندی‌های علمی و تحقیقاتی اساتید به صنعت

۲- واحد مالکیت فکری و صنعتی

با توجه به اهمیت تولید علم و فرهنگ بومی و تجاری سازی آن و نقش برجسته و مهمی که دانشگاه و اساتید و دانشجویان می‌توانند در توسعه علم و گسترش خلاقیت و نوآوری ایفا نمایند، لازم است دانشگاهیان از دارائی‌های فکری خود در راستای تبدیل علم به ثروت  حفاظت نمایند.

وظایف:

 1. کمک به تجاری سازی دستاوردها از طریق تدوین و ثبت اختراعات و انجام مذاکرات تخصصی جهت فروش فناوری حاصله و یا ایجاد شرکت ها
 2. برگزاری دورهای آموزشی و مهارت افزایی در زمینه ثبت اختراع و مالکیت فکری
 3. برنامه ­ریزی و همکاری جهت شرکت پروژه ها در جشنواره بین المللی خوارزمی، جشنواره جوان خوارزمی و جشنواره رازی
 4. برگزاری جشنواره پروژه­ های برتر دانشجویی با همکاری صنعت

۳- واحد امور کارآموزی و کارورزی

توجه به کسب مهارت‌های فنی و مهندسی در کنار این دانش‌ها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. با این وجود، توسعه روزافزون و سریع فناوری‌ها و تنوع تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته تولیدی و تحقیقاتی در صنایع، لزوم به کارگیری روش‌های متنوع برای ارتقاء سطح مهارت دانشپذیران را ضروری می‌سازد. واحد کارآموزی برای آشنایی فارغ التحصیلان کارشناسی با دستگاه­‌های مرتبط به رشته تحصیلی آنها که هم ماهیت آموزش و هم ماهیت ارتباط با صنعت دارند برنامه­ریزی و فعالیت می­کند.

همچنین خوارزمی طی هماهنگی با صنایع مختلف، دانشپذیران را جهت گذراندن دوره‌ کارورزی و حضور یافتن در محل کار همانند یک شاغل معرفی نماید تا ضمن آشنایی با محیط‌های شغلی، صنعت نیز در صورت نیاز بتواند از میان ایشان افرادی را استخدام نماید.

وظایف:

 1. اعلام نیازهای کارآموزی و کارورزی خوارزمی به صنایع و سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی
 2. جذب سهمیه­ های کارآموزی از صنایع و اعلام آنها
 3. معرفی محل­‌های کارآموزی جهت دانشپذیران کلیه واحدهای
 4. تلاش برای بهبود و ارتقاء کیفیت این دوره­‌ها

۴- واحد مهارت افزایی

افزایش و ارتقاء توانمندیهای تجربی و کاربردی دانشپذیران در راستای نیازهای صنعت و جامعه گام بسیار مهم و اساسی جهت تسهیل ورود فارغ‌التحصیلان به بازار کار می‌باشد. همچنین افزایش مهارت های نیروی انسانی واحد های صنعتی و سازمان‌ها یکی از گام های موثر در رسیدن به صنعت و جامعه‌ایی منسجم و بهره‌ور است.

وظایف:

 1. برگزاری کلاس‌ها، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی و تخصصی و عمومی برای دانشپذیران متناسب با نیاز های واحدهای صنعتی و سازمانها
 2. ترغیب و جذب جامعه به دوره های آموزشی مهارتی
 3. اعزام دانشپذیران جهت دوره های آموزشی به صنایع
 4. تهیه برنامه‌های ترویجی، آموزشی و پژوهشی در زمینه مهارتهای صنعتی و اجتماعی با همکاری و همفکری اعضای هیات علمی و سازمان فنی‌حرفه‌ای کشور